Ek Gelir Elde Etme Yolları | Ek Gelir ile Para Kazanmanın 20 Yolu

Ek Gelir Elde Etme Yolları | Ek Gelir ile Para Kazanmanın 20 Yolu

 

EVDE EK GELİR ELDE ETMENİN YOLLARI? EK GELİR İLE AYDA 4000-5000 TL PARA KAZANMANIN YOLLARI!..

 

İnsanların para kazanma arzusu ve para kazanma zorunluluğu yüzünden pek çok insan yaptığı işin yanı sıra ek gelir kazandıran uğraşlar ile içli dışlı olmuş durumdadır. Bu insanların çoğu, ay sonunda birkaç yüz lira daha fazla kazanmak için yaptığı işin neredeyse kendi maaşından çok kazandırdığını gördüğünde, bu ek gelirleri ana gelir haline getirmeyi bile düşünmüşlerdir.

Pek çok insan aldığı maaş ile ay sonunu zor getirmekte, pek çok emekli, ev hanımı, özellikle öğrenciler gerçek anlamda gelir sahibi olmadıkları için kendilerine kazanç yolu aramakta ve pek çok maaşlı çalışan insan gerçekten maaşlarının yetmemesi sonucu kredi kartını son limitine kadar kullanmakta.

Hal böyle olunca her mantıklı insan gibi kendimize ek gelir elde etmek için yollar aramaktayız. Biraz olsun rahat nefes alabilmek biraz olsun ay sonunu getirebilmek ve halihazırda duran borçları kapatabilmek için ek gelir kazanmaya ihtiyacımız var.

 

Peki ya bu ek gelir elde etme yolları nelerdir? Ne yaparak ayda 5.000 liraya kadar ek gelir kazanımı sağlayabiliriz?

Bu yazımızda sizin için bunları anlatacağız ve yaptığımız liste ile madde madde ek gelir kazanmanın yollarından bahsedeceğiz.

 

MADDE MADDE EK GELİR KAZANMA YOLLARI:

 

  • Ne yapabilirsiniz;

Günümüzde pek çok gelir elde etme methodu var ancak sizin imkanlarınız buna elverişli mi bu da çok önemli, sermayesi olanlar kira geliri elde etmek için ev alabilir.

Ya da gelişen bir şirkete ortak olabilir veya borsada büyüyen şirketlere yatırım yaparak temettü geliri elde edebilir.

Bazı kişiler çocuklarının ihtiyacını karşılamak adına ek gelir kazanmak istese de bazı insanlar da 2. Daire sahibi olmak için ek gelir kazanmak istemektedir.

Her halükarda ek gelir kazançlı ve yapılmaya değen bir iştir.

 

Ancak şu çok önemli sizin imkanlarınız bunu karşılayabiliyor mu?

Eğer ki imkanlarınız buna elverişli değilse yapmanız gerek en önemli şey insanlara en kolay ve ucuz nasıl ulaşabilirim ve onlara nasıl bir hizmet sunarım ya da bir ürün satarım diye düşünmektir.

İnsan önce kendisinin başka insanlara ne katabileceğini anlamalıdır sonrası yeteneğini ve tecrübesini konuşturmak ile devam ediyor ve kolayca ek gelir kazanmaya başlamış oluyorsunuz.

Bunun en basit yollarından biri dijital dünyada faaliyete geçmektir.

Yani interneti kullanmak akıllıcadır.

Ek gelir elde etmek için internet üzerinden çalışmaya başlayabilirsiniz.

Veyahut başka türlü olarak gerçek dünyada küçük bir sermaye ile otomat alıp onu şehrin en gözde yerine koyarak ayda binlerce lira gelir elde edebilirsiniz.

Burada mühim olan sizin ne kadar zaman ayırabileceğiniz ve ne kadar para harcayabileceğinizdir.

Çünkü her ne iş yapıyor olursanız olun o işi yapabilmek için sermaye gerekecektir.

 

Bu sermaye sizin ya zamanınızdır, ya bilginiz, yada paranız…

Gördüğünüz gibi pek çok yol var bunlardan size uygununu seçebilirsiniz. Sizin için daha geniş kapsamlı olarak fikir elde etmeniz için liste hazırladık.

 

 

1-) EV YEMEKLERİ YAPIP SATARAK EK GELİR ELDE ETMEK;

 

Birçok ofis çalışanı ve esnaf ev yemekleri yapan kişilere ihtiyaç duyuyor,fark etmişsinizdir insanlar ev yemekleri yemek konusunda sıkıntı yaşıyor ve lokantalardan sağlıksız yemekler yemek zorunda kalıyor.

Siz bu insanlara ulaşarak onların ev yemekleri tatmasına yardımcı olarak gelir elde edebilirsiniz.

Lezzetli ve enfes yemekler yaptığınızı düşünüyorsanız neden bunu ticarete dökmeyesiniz? Hem yemek yapmak zaten ev hanımları için yapılması gereken bir eylem iken ekstradan bundan para kazanmayı kim istemez ki?

Ev hanımlarının birçoğunun özellikle ülkemizin içinde bulunduğu durumlar yüzünden ekstradan bir iş istediklerini herkes biliyor.

Yıllarca ev hanımlığı yapmış kişilerin aşina olduğu yemek yapma eylemini para kazanmaya çevirmek sadece zeki insanların aklına gelir, peki ya siz o zeki insanların arasında mısınız?

 

2-) EL İŞİ ÜRÜNLERİ YAPIP SATMAK;

 

Evinizde el işi küçük ürünlerden yapıp satarak ve bunları çevrenize ya da internet üzerinden insanlara satarak para kazanabilirsiniz.

Nedir bu ürünler?mum, el işi örgü, küçük hediyelik eşyalar, paketleme işleri, el yapımı kremler, losyonlar, giyim üzerine her hangi bir şey ve daha fazlası. Bu sizin becerinize ve el işçiliğinize bağlı gelir elde edebileceğiniz yollardan bir kaçı.

 

Aklınızda hemen ‘’incik boncuk yaparak para mı kazanacağım?’’ sorusu canlanmış olabilir fakat şunu unutmayın yaptığınız o incik boncuğu almak isteyen binlerce insan var. Para harcamaya hevesli ve cüzdanı dolmuş kişilerden, bijuteri ve aksesuar sistemine aşina olan kişiler kolayca o cüzdanın kabarıklığından faydalanabilirler. Ayrıca ortaya bir ürün çıkarıp sattığınızı da unutmayın bir nevi zanaatkar olmuş oluyorsunuz.

 

3-) DİKİŞ DİKİP ÜRÜN SATARAK PARA KAZANMAK;

 

El beceriniz gelişmiş ise ve dikiş nakış işlerine yatkınlığınız varsa, sahip olacağınız bir dikiş makinesi ile yeni kıyafetler dikip, tasarlayarak ek gelir elde etmeniz mümkündür.

Sadece yeni kıyafet tasarlamak da değil hali hazırda zarar görmüş kıyafetleri dahil onarabilirsiniz.

Perdelerin onarılması, Gömleklerin düğmelerinin dikilmesi, yırtılan pantolonlara yama yapılması gibi işler size ek gelir olarak geri dönecektir.

Zanaatkarlık yeteneğinizi ve hayal gücünüzü geliştirdiğiniz bir aktivite size ayrıyeten yüklü miktarda para kazandırabilir. Sadece tecrübe sahibi olmanız gerekli.

 

4-) SABUN YAPIP SATARAK PARA KAZANMAK;

 

Sabunlar öncelikli olarak hijyen için insanın vazgeçilmezi olsa bile hem kokusu hem tatlı görünüşleri yüzünden insanların dekoratif amaçlı kullandıkları bir ürün haline bile gelmiş durumda.

Hijyen hiç kuşkusuz insan hayatında en önemli yerlerden birisine sahiptir ve sabun almak bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Özellikle ev hanımları bu konuda kendilerini geliştirirse sabun yapıp satarak çok fazla para kazanabilir.

Sabun hammaddeleri hem ucuz olmasıyla hem de kolay bulunabilmesiyle internet üzerinden yapabileceğiniz birkaç araştırma ile sabun yapıp satmak atılım gösterebileceğiniz bir ek gelir yöntemi haline gelebilir.

Sabun bazları, silikon kalıpları ve katı halde bulabileceğiniz hazır sabunlardan alıp evde birkaç deneme yaptıktan ve deneyim kazandıktan sonra sabun yapıp satarak para kazanmaya hazır hale gelebilirsiniz.

 

5-) ÖRGÜ ÖRMEK VE ÖRGÜ ÜRÜNLERİ SATARAK PARA KAZANMA;

 

Özellikle ev hanımları için uygun olan bu ek gelir yönteminde sahip olduğunuz 2 şiş ve örgü iplikleri ile el becerinizi konuşturarak belki televizyon izlediğiniz esnada örgü ürünler tasarlayıp onları satmak içten bile değil.

Özellikle kış mevsimlerinde ufak çocukların ihtiyacı olan atkı, bere gibi ürünleri renkli renkli ve çocukların sevebileceği şekilde pofuduk tasarlayarak 1-2 ürün sayesinde bile 100-200 TL kazanmak sizin ellerinizde.

Tasarlayabileceğiniz başlıca ürünler; Atkı, bere, şapka, ceket, havlu… olmak üzere sınırlandırılmış olsa gibi gözükse de aslında kendiniz hayal gücünüzü ve el becerinizi kullanarak ortaya çok iyi ürünler çıkarabilirsiniz.

 

6-) EVCİL HAVYAN BAKICILIĞI YAPARAK PARA KAZANMA;

 

Hayvan sevgisi insan hayatında önemli bir yere sahiptir.

Birçok insan bu sevgi yüzünden bir evcil hayvan sahibi olsa bile bazen o evcil hayvana yeterli zaman ayrılmıyor olabilir. İşte bu esnada köpek gezdirmek, kedi bakmak gibi işler size ek gelir kazandırabilir.

Ek gelir kazanmanın yanı sıra pofuduk ve tatlı evcil hayvanlar ile geçirdiğiniz tatlı zamanı da hesaba katarsak bu ek gelir yöntemi hayvan severler için hem maddi hem manevi çok iyi bir ek gelir olmuş oluyor.

 

7-) İNTERNET ÜZERİNDEN ALIM SATIM YAPARAK PARA KAZANMAK;

 

Bu başlık yukarıdaki  ‘’Eski eşyalarınızı satarak ek gelir elde etmek’’ başlığına benzese de aradaki ince çizgiyi anlamak gerekir.  O başlıkta hali hazırda sizin sahip olduğunuz bir eşyayı satma durumunuz var iken bu başlıkta eşyayı kendiniz toptan satın alıp teker teker satarak kar elde etmeye çalışıyorsunuz.

 

İnternet artık fırsatlar dünyası haline geldi, pek çoğunuz görmüştür bir çok insan internetten para kazanıyor sizde internet üzerinden alım satım yaparak para kazanabilirsiniz.

Sahibinden, Letgo, Gittigidiyor, Trendyol ve birçok e-ticaret sitesi üzerinde mağaza açarak hemen internetten para kazanmaya başlayabilirsiniz.

 

😎 RESİM YAPIP SATARAK PARA KAZANMAK;

 

Yeniden el becerinizi konuşturacağınız ve bir o kadar da hayal gücünüzü çalıştıracağınız bir ek gelir yöntemi ile karşınızdayız.

Birçok insan için resim yapmak doğuştan gelen bir yetenek olarak algılansa bile aslında yeterli deneme ve tecrübe ile herkesin yetenekli olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Evinizde kendinize bir alan oluşturup akrilik, sulu, pastel veyahut kuru boya olmak üzere daha onlarca boya çeşidinden birisini seçip soğuk bir kış gününü veya sıcacık bir yaz akşamını resmedebilirsiniz.

Hem ortaya sanatsal bir ürün çıkarıp hem de bundan para kazanmak çok karlı bir iş gibi duruyor. Sanat karın doyurmaz diyen de kimmiş…

 

9-) ÖZEL DERS VEREREK PARA KAZANMAK;

 

Akademik olarak çok başarılı olduğunuzu varsayarsak edebiyat, matematik, kimya gibi derslerden başarılı olduğunuz herhangi birisini seçip özel ders vermek mümkün.

Yanlış bilinen bir doğru bilgi ise şudur; Özel ders vermek için illa öğretmen olmaya gerek yoktur. Eğer siz kendinizi bir branşta kanıtladıysanız ve başarı göstermişseniz insanlara katabileceğiniz çok fazla şey var demektir. İşte tam bu esnada özel ders verebilirsiniz.

Belki bir öğrencinin yüksek derece alıp iyi bir üniversite ve bölüm kazanmasına yardımcı dahil olabilirsiniz bunu yanı sıra saat başı aldığınız ücret de cabası.

 

10-) EVİNİZDEKİ ODANIZI KİRALAYARAK PARA KAZANMAK;

 

Evinizde bulunan kullanmadığınız odayı insanlara kiralayarak gelir elde edebilirsiniz. Pek çok insan sevdiği insanlarla vakit geçirebilmek için kendilerine özel bir veya bir kaç günlük ev kiralamak istiyor.

Veya pek çok turist iş için geldiği şehrinizde kalmak için bir eve ve odaya ihtiyacı var bu insanlara internet üzerinden yada çevreniz vasıtasıyla ulaşarak gerçek anlamda gelir elde edebilirsiniz.

Günümüz de birçok insan için ciddi bir ek gelir elde etme yolu olan oda kiralamak ile gerçek anlamda para kazanabilirsiniz. ‘’Airbnb’’ sitesi bu amaca ulaşmanızda size rehberlik olacaktır.

 

11-) YABANCI DİL ÇEVİRİSİ YAPARAK PARA KAZANMAK;

 

Bu yöntemi pek çoğunuz biliyorsunuzdur, yabancı dil bilgisine ihtiyacı olanlar için bu yol ile çeviri hizmeti sunarak ek gelir elde edebilirsiniz veya pek çok turist için ülkemizde daha rahat gezebilmeleri için onlara tercümanlık yaparak döviz kazanabilirsiniz.

ya da belirli yabancı kitapları çevirebilir, yabancı blog yazılarını Türkçeye çevirebilir ve bu hizmeti sağladığınız insanlardan para kazanabilirsiniz.

 

Sadece İngilizce ile kalmayıp farklı dillerde (Almanca, Rusça, İspanyolca gibi…) konuşma yeteneğinizi geliştirdikten sonra sınırları aşıp kitaplar, makaleler, dergiler çevirebilirsiniz hatta ve hatta yüz yüze tercüman olmak bile içten değil.

 

12-) MAKALE YAZARAK EL GELİR ELDE ETMEK;

 

Blog sahipleri için makale yazmak çok önemlidir, sadece blog yazarları da değil, haber siteleri ve büyük internet sitesi platformları için makale yazarlarına çok ihtiyaç vardır, siz de makale yazarlığı yaparak bütçenize katkı sağlayabilir ve para kazanabilirsiniz.

Maddi anlamda sermayeniz olmasa bile şunu unutmayın ‘’Bilgi birikimi ve zeka en büyük sermayedir.’’Blog yazmak bu sermayeyi kullanmak için ön ayak olabilir. Bildiklerinizi insanlara aktararak hem maddi refaha hem de manevi refaha ulaşmış olmak eminim birçok insanın istediği bir şeydir.

 

13-)ESKİ EŞYALARINIZI SATARAK EK GELİR ELDE ETMEK;

 

Ek gelir elde etmek için eski eşyalarınızı letgo, sahibinden, dolap gibi platformlarda satarak para kazanabilirsiniz. Böylece evinizde fazla yer kaplayan o eşyalarınızı ihtiyacı olan insanlara ucuza satarak hem para kazanabilir hem de eviniz rahat bir nefes alır.

İnternet üzerinden alım-satış oranının bu denli artmasını göz önünde bulunduracak olursak bu işi yapmak size çok yüklü miktarda ek gelir sağlamak ile beraber ticaret dünyasına geniş bir adım atmanıza olanak sağlar.

 

14-) İNTERNET SİTESİ YAPIP SATARAK PARA KAZANMAK;

 

Günümüzde internetsiz hiç bir şey mümkün değil bunu bilen firma sahipleri ve esnaflar kendilerinize internet sitesi yapacak insanlara ihtiyaç duyuyorlar siz de bu firmalara ve esnaflara internet sitesi yaparak ek gelir elde edebilirsiniz. bu yol ile gerçek anlamda ayda 5 bin liraya kadar gelir elde edebilirsiniz.

İnternete hala aşina olmayan binlerce insan website kurdurtmak için insanlara para yağdırıyor. Bu para yağdırılan insanlardan birisi olmanız için website açmayı öğrenip bu konuda uzmanlaşabilirsiniz ve yaptığınız siteleri daddy`o gibi sitelerde bile satma imkanına ulaşabilirsiniz.

 

15-) SOSYAL MEDYA UZMANLIĞI YAPARAK PARA KAZANMAK;

 

Artık firmalar için dijital dünyada iş yapmak kaçınılmaz bir mecburiyet, o halde bu firmalar için sosyal medya uzmanlığı işi ile yardımcı olarak onların sosyal medya hesaplarını büyütebilir ve böylelikle para kazanabilirsiniz.

Diğer kuşakların aksine ‘’Z’’ kuşağı gençleri sosyal medya ile içli dışlı olduğundan birçok iş insanın şirket reklamı ve tanıtımı için sosyal medya hesabı

açmasına ve yönetmesine yardımcı olduğu ve karşılığında para aldığı bir gerçektir. Fakat iş sadece sosyal medya hesabı açmak ile kalmıyor. Bir kitle yaratıp o kitleye hitap etmeniz ve yine o kitleye bir içerik sunmanız gereklidir.

 

16-) BİTCOİN ALIM SATIMI YAPARAK EK GELİR KAZANMAK;

 

Bitcoin alım satım işleri ile gerçek manada ciddi gelirler elde eden insanlar gün geçtikçe artıyor. Bir Bitcoin alım satım hizmeti veren siteden bu işi yaparak bütçenize yardımcı olabilirsiniz.

Artık resmi olarak bir yatırım aracı olan Bitcoin pek çok insan tarafından güzel göz ile bakılmasa da insanların saatler hatta dakikalar içinde binlerce TL kazandığı bir yatırım aracı olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Genel olarak yatırım yapmak ile temel bilgilere sahip olsanız dahil risk alarak elinizdeki ufak sermayeyi yüklü miktarda paraya çevirmek sizin elinizde.

 

17-) YATIRIM YAPMAK;

 

Birçok insana ek gelir sağlayan bir yol olan yatırım ile sizde ek gelir kazanabilirsiniz, yapacağınız altın, dolar alımlarıyla yada BİST100 gibi borsa işlemleriyle yatırım yapabilir ve ek gelir elde edebilirsiniz.

Yada paranızı faiz hesabı açarak değerlendirebilirsiniz. 100.000 liralık bir mevduatın size ayda ortalama 1.500 lira getirebileceğini unutmayın.

Yatırım yapmanın çok riskli bir iş olduğunu unutmamak gerekir bazı insanlar ufak sermaye ile elindeki parayı 5 basamaklı hale getirebilirken bazıları ise yatırım yaptığı halde borca bile girmektedir. Yatırım yapmadan önce, yatırım yapacağınız alan ile ilgili uzun uzun araştırmalar yapmak ve başkalarının tahminlerinden sakınıp kendinize bir yol çizmeniz gerekir. Yatırım yapmanın birçok yolu olduğunu belirtmiştik siz kendinize göre en iyi yolu bulun ve ilerleyin.

 

18-) ÖZEL GÜNLER İÇİN FOTOĞRAFÇILIK YAPARAK PARA KAZANMAK;

 

Ek gelir arayanlar için her zaman popüler olan fotoğrafçılık gerçekten ciddi gelir sağlayan bir yol, hafta sonları sünnet, düğün gibi organizasyonlarda fotoğrafçılık hizmeti yaparak ek gelir elde edebilirsiniz, bir düğünden ortalama 2.500-5000 lira gibi bir kazanç sağlandığı bilinmekte.

Sahip olduğunuz profesyonel bir kamera aracılığı ile kendi çapınızda her ne kadar Ara Güler olmasanız da başarılı bir fotoğrafçı olmanız tamamen sizin bulduğunuz manzara ve deklanşör arasında kalıyor.

 

19-) DANIŞMANLIK HİZMETİ SUNARAK PARA KAZANMAK;

 

Firmalar için veya kişiler için danışmanlık hizmeti sunarak para kazanabilirsiniz. Eğitim, ekonomi, yatırım veya başka bir alanda bilgilerinizi firmalar için danışmanlık sağlayarak kullanırsanız para kazanabilirsiniz.

Yada bir danışmanlık şirketi için çalışabilir ve müşteri bulma konusunda daha rahat olabilirsiniz.

Bugün birçok firmanın kendileri için danışmanlık hizmeti verecek insanlara ciddi manada ihtiyacı vardır. Bu fırsatı değerlendirerek kendinize ek gelir sağlama yolunda avantaj sağlayabilirsiniz.

Burada da sermayeniz sizin aklınız oluyor. Sahip olduğunuz bilgi birikimini iş insanlarına ve şirketlere aktararak onların kazandığı paranın bir parçası olarak manevi refah ve ardından şirketin size verdiği maddi refah ile kolayca paranıza para katabilirsiniz.

 

20-) ARABANIZI KİRALAMAK;

 

Bu yol araba sahibi olanlar için, arabanızı günü birlik bir şekilde kiralayarak günde 200-300 lira kazanabilirsiniz.

Pek çok kişi bu yolla gerçekten aylık 5 bin liraya kadar para kazanabilir ancak her para kazanma yolunda olduğu gibi bu işinde riskleri mevcut.

Tanımadığınız birine arabanızı kiralamadan önce işinizi garantiye almak adına senet, sözleşme gibi bağlayıcı anlaşmalar imzalamanız sizin faydanıza olacaktır.

 

 

Eğer sizde arta kalan zamanlarınızı değerlendirmek ve size para kazandıran hobiler ile uğraşmak istiyorsanız daha fazla vakit kaybetmeye hiç gerek yok. Size sıraladığımız 20 adet ek gelir yönteminden size uygun olanı seçin ve şimdiden para kazanma basamaklarına ilk adımınızı atın.

 

Bu yazımızda siz güzel okuyucularımıza ‘’ek gelir kazanma yollarından’’ detaylıca bahsettik. Burada bahsettiğimiz onlarca ek gelir kazanma yolundan birisini ve birden fazlasını seçip para kazanmaya başlamak sadece sizin elinizde olan bir şey. Burada belki de bahsetmediğimiz onlarca daha ek gelir kazanma yolu vardır fakat burada bahsettiklerimiz sizler için en iyi tercihtir.

 

Umarım yazımızdan faydalanmışsınızdır diğer yazılarda görüşmek üzere şimdiden bol kazançlar!..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu