PASİF GELİR NEDİR? – PASİF GELİR SAĞLAYACAK 9 İŞ FİKRİ

PASİF GELİR NEDİR? – PASİF GELİR SAĞLAYACAK 10 İŞ FİKRİ

 

PASİF GELİR NEDİR?

AZ ÇABA VE PARA HARCAYARAK NASIL PARA KAZANIRIM? AKTİF VE PASİF GELİR ARASINDAKİ FARKLAR NEDİR?

SERMAYEYE EN AZ İHTİYAÇ DUYULAN 9 PASİF GELİR YÖNTEMİ VE DAHA FAZLASI!..

 

Pasif gelir nedir?

En kısa ve en net tanımı ile genel olarak pasif gelir; sıfır veya daha az uğraş ile düzenli şekilde para kazanmak oluyor. Halk arasında uyurken bile para kazanacağınız işlerin bütünü diye de nitelendirilir.  Düzenli bir şekilde para akışı sağlanan ve çok az mesai saati ve sermaye harcandığı için insanlar arasında bir hayli popülerdir pasif gelir.

 

Aktif gelir nedir?

Bir mesleğiniz varsa, aylık şekilde maaş aldığınız bir işiniz varsa, düzenli bir şekilde bir kurum veya şirkette çalışıyorsanız ve o işe maddi anlamda bağlıysanız bu işin ay sonunda size kazandırdığı paraya aktif gelir denir. Aslında bir meslek sahibi aktif gelir sahibi oluyor diyebiliriz.

 

Örnekler ile pasif gelir ve aktif gelir arasındaki fark:

 

Aktif Gelir:                                        Pasif Gelir:

-Danışmanlık Yapmak.                  – Online sattığınız kurslar.

-Serbest yazarlık yapmak.            – E-Kitap yazmak.

-İnşaat yapmak.                               – Emlak yatırımcılığı yapmak.

-Serbest programcılık.                   – Devamlı satacağınız program yapmak.

-Şoförlük yapmak.                           – Aracınızı kiralamak.

 

Ek iş nedir?

Sahip olduğunuz işi etkilemeden mesai sonrasında yaptığınız, biraz zaman ve sermaye harcayarak size ay sonunda gelir sağlayan işlerin tümüne ek iş denir. Bu işler size kısa süre içerisinde ek gelir elde etmenizde büyük fayda sağlarlar. Ek gelirler çokça pasif gelirler ile karıştırılıyor fakat aslında 2 gelir de birbirinden farklıdır peki ya bu farklar nedir?

 

Pasif gelir ve ek gelir arasındaki farklar;

Pasif gelir iş yöntemlerinden herhangi birisi ile düzenli bir şekilde aylık para akışı sağlamanız mümkün. Pasif gelir kazandıran işler genellikle halk arasında ek işler ile karıştırılsa da aralarında çok büyük fark mevcuttur. Pasif gelir sağlayan işler yapmak sizin sermayeniz ve zamanınız açısından çok tasarruf sağlayabilirken aynı şeyi ek işler için söyleyemeyiz.

 

Ek iş ve pasif gelir arasındaki temel fark nedir diye soracak olursanız, pasif gelir sağlayan işler, ek gelir sağlayan işlere oranla daha az çaba ve daha az sermaye gerektiriyor diyebiliriz.Genel olarak pasif gelir sıfır veya daha az uğraş ile düzenli şekilde gelir getiren işler oluyor.

 

İnsanlara para kazanma açısından pasif gelir çok cazip gelse de yine her iş gibi bu işin de riskli olduğunu unutmamak gerekir. Şunu asla unutmayın ‘’Risk almadan yüklü miktarda para kazanma olasılığınız sıfırdır.’’  Burada risk faktörü ve bu faktörün size zararı ve faydalarını hesaplamak çok önemlidir. Ayrıca risk olarak bahsettiğimiz şey sadece para kaybı değil zaman kaybı da oluyor. Pasif gelir insanların daha az mesai saati yapmalarına ön ayak olduğu için çok fazla tercih edilse de bu işte başarısız olan kişi sayısı da bir hayli fazla.

 

Pasif gelir işleri ortalama ne kadar kazandırır?

Tam olarak bir sayı vermek doğru olmaz fakat ortalama olarak sayı verebiliriz. Bir aylık süreç içerisinde tam olarak şu kadar para kazanırsınız demek mümkün değildir. Yapacağınız işe ve sahip olduğunuz tecrübeye göre kazandığınız para miktarı şekillenir. Ortalama bir sayı vermek gerekirse ise; Bazı pasif gelir işleri ile ayda 100-150 TL kazanırken, bazı pasif gelir işleri ile ayda 5000-7500 TL gelir elde mümkün!..

 

İşte bu yazımızda size madde madde birbirinden güzel 9 adet pasif gelir kazanma yolundan bahsedeceğiz.

 

Pasif gelir kazandıran 9 iş önerisi:

 

1-) OTOMAT İLE PASİF GELİR ELDE ETMEK:

 

Birçok insanın pasif gelir dediğinde aklına gelen ilk şey otomat oluyordur. Gerçekten de otomat tam bir pasif gelir makinesidir. Ortalama olarak 7000-8000 liraya bir otomat satın alıp ondan aylık olarak pasif gelir elde edebilirsiniz.

 

İnsanlara otomat işi yapmak çok cazip geliyor sebebi ise yapması çok kolay olmasıdır. Satın aldığınız bir otomatı belli ve az miktarda kira ücreti ödeyerek yürüyüş yollarına, sahillere, veya kalabalık insanların bulunduğu yerlerden birisine koyarak içerisindekileri insanların almasını sağlamak çok kolay.

Teknolojinin gelişmesi otomatlara da yansımıştır. Artık bir insan boyutundaki otomata birçok şey sığdırmak mümkün olduğu için çikolata ve şekerden daha fazlasını satabilmeniz mümkün.

 

2-) E-KİTAP YAZARAK PASİF GELİR ELDE ETMEK:

 

Artık kitaplar fiziksel hallerinden çok e-kitap şeklinde satılıyor. Sebebi ise yolda, misafirlikte veya bir şeyi beklerken cebinizden kitap çıkarıp okuyamamanızdır. Bu tarz durumlarda kitap okumak için çanta gerekirdi fakat artık e-kitap teknolojisi sayesinde her zaman her yerde kitap okumak ve satmak mümkün!..

 

Normal kitap yazmaktan ziyade e-kitap yazmak daha mantıklı bir fikir olur çünkü normal kitap yazdıktan sonra rafların arasında şansınızı denemek yerine kitabınız e-kitap formunda tamamen sizin reklam tecrübenize ve başarınıza bağlı oluyor.Ayrı olarak kitap basım ve matbaa ücreti ödemek ve yayınevlerine para dağıtmaya da gerek kalmıyor.Ne kadar çok insana ulaşacağınız sizin ellerinizde.

 

Bilgi birikiminizi veya şahane hayal gücünüzü bir e-kitaba yansıtarak bunun satışını ve reklamını yaparak mükemmel gelirler elde edebilirsiniz. Sadece bir kitap yazarak milyoner olan insanlar bile var.

 

3-) YATIRIM YAPARAK PASİF GELİR ELDE ETMEK:

 

Yatırım yapmak ve akıllıca hamleler de bulunmak elinizdeki ufak parayı 5-6 basamaklı hanelere çıkartabilir. Yatırım yapmak için mesai kullanmanıza gerek yok kullanmanız gereken tek şey yılların size verdiği para kazanma tecrübesi ve bilgi birikiminiz.

 

Yatırım yapmak bu maddeler arasında en riskli olan olabilir. Döviz, altın, bitcoin, hisse ve mülk yatırımları yapan insanların ne kadar risk aldığını unutmamak gerekir. Yatırım yapmadan önce yatırım yapacağınız alanı iyice araştırıp, birilerinin sözüne kanmadan kendi bildiğinizi oynamanız şart.

 

4-) BLOG YAZARAK PASİF GELİR ELDE ETMEK:

 

Belli konularda sahip olduğunuz bilgileri insanlara aktararak para kazanmak, hem maddi hem de manevi açıdan sizin için mükemmel olmaz mı? Sanat, moda, alışveriş, gezi yazıları ve daha onlarca blog yazılarından bir alan bulup kendi bildiklerinizi insanlara aktarmak ve bunun getirisi olarak pasif gelir elde etmek her insanın istediği bir şeydir.

 

Kendi sahip olduğunuz bir blog web-sitesi ile insanlara blog yazıları yazarak hem insanlara fayda sağlarsınız hem de ay sonunda cüzdanınızı doldurmuş olursunuz. Bir blog sayfası kurmak kolaydır fakat onun içini doldurmak zor olandır. İnsanlara anlatacak bir şeyiniz yoksa başarılı olmanızı beklemeyin. Sayıca milyonları bulan blog yazıları sebebiyle, blog yazmak size çok da fazla kazandırmaz fakat yine de ayırdığınız 1 saatin ay sonunda size para olarak dönmesi ne güzel olmaz mı?

pasif gelir kazanmak

 

5-)  EKİPMAN KİRALAYARAK PASİF GELİR ELDE ETMEK:

 

Sahip olduğunuz ve kullanmadığınız ürünler başkalarının işine çok yarayabilir. Belki de bir tatil gezisi için aldığınız ve daha yüzüne bakmadığınız bir kamera, kamera arayan ve kiralamak isteyen bir fotoğrafçının işine çok yarar ve bu sayede pasif gelir elde edersiniz.

 

Sadece şahıslar değil işletmeler için de eşya kiralamak mümkün. Özellikle eşya kiralayıp pasif gelir elde edenlerin çoğu pahalı kameralar kiralayarak gelir elde etmektedir. Fakat siz sahip olduğunuz herhangi bir eşyayı belli bir süreliğine kiralayarak da para kazanabilirsiniz.

 

 

6-) ONLİNE KURS SATARAK PASİF GELİR ELDE ETMEK:

 

Tekrardan bilgi birikiminizi ve sahip olduğunuz tecrübeyi sermaye olarak kullanacağınız bir pasif gelir elde etme yoluyla karşınızdayız. Udemy, Udacity, Courseragibi siteler aracılığı ile online kurs satışı yapabilirsiniz. Bu websitelerne diye soracak olursanız, Örnek verirsek Udemyonline kurs ve eğitim videoları satan bir websitedir. Diğer web-siteler de benzer özelliklere sahiptir.

Eğer belli bir konuda yetenekli ve tecrübeli olduğunuzu düşünüyorsanız neden çektiğiniz kısa videolar ve gösterebileceğiniz eğitici fotoğraflar ve şemalar ile para kazanmayasınız? Sizi durduracak hiçbir şey yok yapmanız gereken tek şey kamera karşısına geçip bilgilerinizi anlatmak.

 

7-) YOUTUBE VİDEOSU ÇEKEREK PASİF GELİR ELDE ETMEK:

 

Sosyal medyanın müthiş gelişmesi ve ilerlemesi yüzünden birçok yeni meslek ortaya çıkmış diyebiliriz. Bunlardan birisi Youtuber dediğimiz,youtube web-sitesine video çekip bundan gelir elde eden kişiler oluyor.

 

Youtube`a video yükleyerek milyonlar kazanan insanlar bu işi tam zamanlı yapıyor fakat siz pasif gelir elde etmek için sadece günde 1-2 saatini bile ayırsanız ay sonunda yüklü miktarda para sahibi olabilirsiniz. Sadece çektiğiniz video türünün ve o videonun hitap edeceği kitleyi seçmeniz ve reklamını güzelce yapmanız gerekiyor. Youtube hesabı açmak tamamen ücretsiz olduğu için harcayacağınız tek sermaye yine zamanınız ve bilgileriniz desek yanlış sayılmaz.

 

😎 MÜZİK YAPIP SATARAK PASİF GELİR ELDE ETMEK:

 

Sesinizin iyi olduğunu veya güzel enstrüman çaldığınızı düşünüyorsanız, kaliteli bir ses kayıt sistemi ve mikrofon aracılığı ile müzik ve şarkılarınızı kaydedebilirsiniz. Kaydettiğiniz bu müzik ve şarkıları Spotify, Youtube, Soundcloud ve daha onlarca farklı sitede paylaşarak pasif gelir elde etmeniz mümkün.

 

Bu işe sadece maddi açıdan bakmayın ayrıca ortaya sanatsal bir ürün çıkardığınızı da unutmayın. Belki yaptığınız şarkılar size paradan ziyade şan, şöhret bile kazandırabilir.

 

9-) EV KİRALAYARAK PASİF GELİR ELDE ETMEK:

 

Hem fikir olabileceğimiz bir konu Türkiye`de en çok pasif gelirin kira aracılığı ile sağlanmış olduğu olabilir. Yüksek sermayeye veya yaşamadığınız bir mülke sahipseniz bu pasif geliri kolaylıkla elde etmeniz mümkün.

 

Evinizi ister kendiniz ister bir emlakçı aracılığı ile kiralamak size ay sonunda brüt olarak belli bir miktar para sağlar. Ayrıca yıl sonunda kira ve konut fiyatlarının artacağını da göz önünde bulundurursak, mülk satın alıp kiralamak gayet mantıklı bir pasif gelir yolu olmuş oluyor.

 

Para kazanmak için birçok yol var ve bu yazımızda o yollardan birisi olan pasif gelir nedir ve pasif gelir sağlayan işler ile nasıl para kazanılır konusundan bahsettik. Belki bu 10 maddeden birisini seçer ve anında pasif gelir kazanmaya başlarsınız belki de farklı bir yol izleyip farklı şekilde para kazanırsınız.

 

Fakat şu bir gerçektir, ister pasif, ister ek isterse aktif gelir olsun ne olursa olsun insan bir şekilde hayatını devam ettirebilmek için para kazanmak zorundadır.Bazıları belli bir miktar parayı çok uzun sürede kazanırken siz aynı miktarda parayı daha kısa sürede kazanabilirsiniz her şey sizin tecrübeniz ve bilgi birikiminize bağlıdır.

 

Şimdiden hepinize iyi kazançlar dileriz değerli okuyucular!..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu