Milli Eğitim Bakanlığı En Az Lise Mezunu 1651 Personel Alımı Yapıyor – KPSS Taban Puanı ve İkamet Şartsız

Milli Eğitim Bakanlığı En Az Lise Mezunu 1651 Personel Alımı Yapıyor – KPSS Taban Puanı ve İkamet Şartsız

 

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Alımı için ‘’ilan.gov.tr’’ Adresi Üzerinden Resmi İlan Yayımladı ve Yapılacak Personel Alımlarına İlişkin Bilgileri Kamuoyunun Bilgisine Sundu.

2022 Yılı İçerisinde Milli Eğitim Bakanlığı En Az Lise Mezunu Şartı ile Sözleşmeli Kadro İçerisinde Yapılacak Alımlar için ‘1651’ Kişilik Kadro Belirledi!..

KPSS ve İkamet Şartı Olmayan Personel Alımları için Adaylardan İstenilen Genel ve Özel Şartların Tümü Yayımlanan Resmi İlanın İçerisinde Yer Alıyor.

 

Yayımlanan Başvuru Kılavuzu İçerisinde Başvuru Tarihi ve Başvuru Adresine İlişkin Bilgiler Yer Alıyor.

 

Başvuru Tarihi ve Başvuru Adresi Nedir?

Genel ve Özel Şartlar Belirlendi mi?

Kontenjan Listesi Paylaşıldı mı?

 

Merkez ve taşra teşkilatlarında istihdam edilmek üzere ‘1651’ kişilik personel alımı için belirlenen bir ikamet şartı yoktur.

Adaylar Türkiye’nin herhangi bir il ve ilçesinden başvuru yapabilecektir.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Alımı için yayımladığı başvuru kılavuzu içerisinde kontenjan listesini de eklemiştir ve toplam 2 farklı unvanın hangileri olduğunu belirtmiştir.

 

İşte Yayımlanan Kontenjan Listesi:

 

Personel Alımı için Belirlenen Kontenjan Listesi:

Yayımlanan Resmi İlan içerisinde 1651 kişilik kadro için toplam 2 farklı unvan belirlenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen kontenjan listesi:

 • 63 Fizyoterapist alımı,
 • 1588 Aşçı/Aşçı Yardımcısı alımı,

Toplam 1651 kişilik personel alımı için belirlenen kontenjan listesi ve kadro sayısı bu şekildedir.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan resmi ilan da belirtilen bilgiler arasında adayların kesin uyması gereken genel şartların listesi de paylaşılmıştır.

 

İşte Personel Alımları için Belirlenen Genel Şartlar Listesi:

 

Personel Alımı için Adayların Uyması Gereken Genel Şartlar:

Milli Eğitim Bakanlığı adayların kesin uyumluluk göstermesi gereken genel şartlar listesini yayımladığı resmi ilan ile kamuoyunun bilgisine sunmuştur. İşte genel şartlar:

 • Adayların 2020 yılı içerisinde yapılan KPSS sınavından Lisans düzeyi için KPSSP3, Ön Lisans düzeyi için KPSSP93, Ortaöğretim düzeyi için KPSSP94 puan türlerinden puan almış olması şartı,
 • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu içerisinde 48. Maddenin A bendinde belirtilen genel şartlara uyum sağlıyor olunması şartı,
 • Başvuru yapacak adayın Devlet Memurluğundan çıkarılacak bir suçtan ceza almamış olması şartı,
 • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu ve Kuruluşundan Yaşlılık ya da emeklilik aylığı alınmıyor olunması şartı,
 • Mesai saatleri içerisinde vazifesini yerine getirmeye engel olabilecek hastalığa sahip olunmadığını kanıtlayan nitelikte resmi belgeye sahip olunması şartı,
 • Olağanüstü Hal İçerisinde yürürlüğe giren kanun hükmünde kararnameler yüzünden daha öncesinde mesleğine son verilmemiş olunması şartı,

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ve adayların kesin uyması gereken genel şartların listesi bu şekildedir.

 

Yapılacak personel alımları için 2 farklı unvan belirlenmiştir ve bu 2 farklı unvan için belirlenen özel şartlar da yayımlanan resmi ilanın içerisinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

 

İşte Personel Alımları için Unvanlara Özel Belirlenen Özel Şartlar Listesi:

 

Personel Alımı için Adayların Uyması Gereken Genel Şartlar:

Başvuru yapacak adaylar genel şartlara uyum sağladıktan sonra başvuru yapacağı unvanın gereksinimlerini de karşılamak zorundadır. İşte belirtilen özel şartlar:

 

Fizyoterapist Alımı İçin İstenilen Şartlar:

 • Herhangi bir Yükseköğretim kurumunun Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fizyoterapi ve Rehabilitasyon veya Fizyoterapi lisans programlarından mezun olunması şartı,
 • Sözleşmeli Fizyoterapist alımları için, 13 Aralık 2021 tarihli yerleştirmede en son ataması yapılmış adaydan sonra KPSS (B) grubu puan üstünlüğü çerçevesinde sonraki adayların atamaları gerçekleştirilecektir.

 

Aşçı ve Aşçı Yardımcısı Alımı İçin İstenilen Şartlar:

Lisans Mezunları için:

 • Herhangi bir Yükseköğretim kurumunun Gastronomi, Yiyecek içecek işletmeciliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları lisans programlarından en az birisinden mezun olunması şartı,
 • İstenilen sertifika ve belgelerden en az birisine sahip olunması şartı,

 

Ön Lisans Mezunları için:

 • Herhangi bir Yükseköğretim kurumunun Aşçılık, Hazır Yemek ve Aşçılık, Gemi Aşçılığı, Yemek Pişirme Teknikleri,
 • Yiyecek içecek işletmeciliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları lisans programlarından en az birisinden mezun olunması şartı,
 • İstenilen sertifika ve belgelerden en az birisine sahip olunması şartı,

 

Lise Mezunları İçin:

 • Herhangi bir Ortaöğretim kurumunun Aşçılık veya Mutfak bölümlerinden en az birisinden mezun olunması şartı,
 • Alternatif seçenek olarak herhangi bir Ortaöğretim kurumundan mezun olunup istenilen belgelere sahip olunması halinde yine başvuru yapılabilecektir.
 • İstenilen sertifika ve belgelerden en az birisine sahip olunması şartı,

 

Yayımlanan başvuru kılavuzuna göre personel alımları için unvanlara özel belirlenen özel şartların listesi bu şekildeydi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Adaylardan İstenilen Sertifika ve Belgelerin Tümü:

Milli Eğitim Bakanlığı özel şartların içerisinde adayların bazı sertifika ve belgelere sahip olunması şartını da koymuştur.İşte adayların sahip olması gereken sertifika ve belgeler:

Başvuru Tarihi:

Başvuru yapacak adaylar için bizzat bakanlık tarafından belirlenen başvuru tarih aralığı 21 Mart 2022 ve 1 Nisan 2022 olarak belirlenmiştir.

İlk Başvuru Tarihi: 21 Mart 2022

Son Başvuru Tarihi: 1 Nisan 2022

 

Başvuru Adresi:

Milli Eğitim Bakanlığı yapacağı personel alımları için başvuru adresi olarak ‘’https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr/’’adresini belirlemiştir.

Başvurular internet üzerinden online olarak yapılacaktır ve şahsi veya posta yoluyla yapılan herhangi bir başvuru geçerli sayılmayacaktır.

 

Başvuru Ekranı:

https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr/

 

Başvuru Kılavuzu:

Başvuru Kılavuzu İçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu