Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel Alımı, 2024 Yılı için ‘2000’ Kadroluk Kültür Bakanlığı Alımı

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2024 Yılı Personel Alımı için Arkeolog – Restoratör ve Sanat Tarihçi Unvanları için 2000 Kadro Belirlendi.

2 Kasım 2020 Tarihinde TBMM Bütçe Komisyonunda Kültür ve Turizm Bakanı Alımların Yapılacağının Müjdesini Vermiş Olsa Bile Alımlar Ertelenmişti.

Geçtiğimiz Yılın Bütçe Komisyonu Görüşmelerinde Bakan Yine Açıklama Yaptı ve Gözler 2024 Yılına Çevrildi!..

 

1400 Kadro İhdası Müjdesinden Sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı Bünyesinde Alımların 2024 Yılının İçerisinde Yapılmasına Kesin Gözüyle Bakılıyor.

Gözler Bakanlık Bünyesinde Yapılacak Açıklamaya Çevrilmiş Durumda.

 

Hangi Unvanlarda Kaç Alım Olacak?

Belirlenen Mezuniyet Şartları Nedir?

Başvuru Şartları ve Tarihi Belirlendi mi?

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel Alımı için 3 farklı unvanda toplam ‘2000’ Kadro verilmiştir ve adaylar sürecin hızlı bir şekilde devam etmesini talep ediyor.

Başvuru Şartları ve Tarihi henüz belirli olmasa bile kontenjan listesi ve alım yapılacak unvanlar için mezuniyet şartları belirlendi.

 

İşte Bakanlık Tarafından Açıklanan Kontenjan Listesi:

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel Alımı Kontenjan Listesi:

2024 Yılı içerisinde yapılması olası gözüken ve 3 farklı unvanda alım olması beklenen Kamu Personel alımları için Bakanlık kontenjan listesini kamuoyuna sunmuştur. İşte kontenjan listesi:

 • Arkeolog,
 • Restoratör,
 • Sanat Tarihçi, (Müze Araştırmacısı)

Toplam 3 farklı unvanda 2000`i bulan kamu personel alımları için bakanlık tarafından alım yapılacak unvanların listesi bu şekildedir.

 

Sanat Tarihçi, Arkeolog ve Restoratör Alımları için 2000 Kadro Belirlendi:

2 Kasım 2020 Tarihinde TBMM Bütçe Komisyonu görüşmelerinde bakanlık tarafından yapılan açıklama ile müjdesi verilen alımlar için henüz bir gelişme sağlanamamıştır.

Yapılan açıklamanın ardından aradan 2 yıl gibi uzun bir süre geçmiştir ve geçen yılın sonlarına doğru yine TBMM Bütçe Komisyonu görüşmelerinde alımlar hakkında bir açıklama duymuştuk.

2020 Yılında ilk müjde verildiği zaman 3 unvan için 700 kadro belirlenmişti ve bu sayı geçen yıl 3 unvan için 2000 kadro olarak güncellenmiş olsa bile henüz başvuru kılavuzu yayımlanmamıştır.

 

2024 Yılı içerisinde yapılması beklenen Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel Alımı için başvuru kılavuzu yayımlanmasa bile unvanlara özel mezuniyet şartları belirlenmiştir.

 

İşte unvanlara özel belirlenen mezuniyet şartları:

 

Arkeolog, Restoratör ve Sanat Tarihçisi Alımı için İstenilen Mezuniyet Şartları:

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen ve alımlar için adayların uyması gereken mezuniyetlerin şartları belirlenmiştir. İşte mezuniyet şartları:

 

Arkeolog Alımı için İstenilen Mezuniyet Şartları:

 • Yurt içi veya denkliği geçerli olan Yurt dışı Yüksek öğretim Kurumlarından herhangi birisinin Arkeoloji, Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Klasik Arkeoloji,
 • Protohistorya, Prehistorya, Protohistorya Önasya Arkeolojisi, Prehistorik Arkeoloji ve Tarih Öncesi Arkeoloji bölümlerinin en az birisinden lisans mezunu olunması şartı,

 

Sanat Tarihçi (Müze Araştırmacısı) Alımı için İstenilen Mezuniyet Şartları:

 • Yurt içi ya da denkliği hala geçerli olan Yurt dışı Yüksek öğretim kurumlarından herhangi birisinin Sanat Tarihi lisans programından mezun olunması şartı,

 

Restoratör Alımı için İstenilen Mezuniyet Şartları:

 • Yurt içi veya denkliği hala geçerli olan Yurt dışı Yüksek öğretim kurumlarından herhangi birisinin
 • Taşınır ve Taşınamaz Kültür Varlıklarını Koruma, Restorasyon, Konservasyon ve Mimari Restorasyon bölümlerinin lisans ve ön lisans programlarından mezun olunması şartı,

 

 • Mimarlık, Mühendislik, Fen-Edebiyat, Güzel Sanatlar, Dil ve Tarih-Coğrafya, fakültelerinin herhangi birisinin:
 • Restorasyon, Konservasyon ve Mimari Restorasyon, Taşınır ve Taşınamaz Kültür Varlıklarını Koruma bölümlerinden lisansüstü eğitim görme şartı,

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde yapılacak olan Kamu Personel Alımı için unvanlara göre belirlenen mezuniyet şartları bu şekildedir.

 

Başvuru Tarihi ve Başvuru Adresi:

Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel Alımı için en son açıklama geçtiğimiz yılın sonunda yapılan TBMM Bütçe Komisyonu görüşmesinde Bakan Nuri Ersoy tarafından yapılmıştı.

1400 Kadro İhdası gündeme geldikten sonra kontenjan listesi paylaşıldı ve alımlara kesin gözüyle bakıldı fakat ortada henüz bir başvuru kılavuzu bulunmamaktadır.

Başvuru Tarihi ve Adresi yayımlanması beklenilen başvuru kılavuzunu içerisinde yer alacağı için henüz belirli değildir.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacak olan alımlar için açıklama bekleniliyor ve adaylar dikkatle bakan ve bakanlık tarafından yapılacak olan açıklamaları bekliyor.

 

Diğer İş İlanları İçin <

Kamu Personel Alımları <

7 Yorum

 1. Artık gündeme gelsin istiyoruz. Bir arkeolog olarak benim ve meslektaşlarımın istihdam sahibi olmasını istiyoruz lütfen alım olsun artık

 2. Neden turizm ve Otel İşletmeciliği mezunlarına kadro verilmiyor? Birde yaş sınırı var haksızlık değil mi?

 3. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı yaş şartını sürekli insanların önüne getiriyor ve mağduriyetler giderek artıyor . Arkeoloji, restorasyon gibi mesleklerin bilimsel birikim ve tecrübe işi olduğu gerçeği varken yaş şartının olmaması gerektiğini düşünüyorum. KPSS sınavına bu insanları sokmasınlar o zaman. İnsanlar, hem zaman hem para hem de manevi kayıplar yaşıyor. Sürekli alım yapılmayan ya da yapılsa da çok sınırlı sayıda gerçekleşen alımlar nedeniyle zaten insanlar boğulmuş durumda. Bir de buna yaş şartı eklenince üzücü oluyor. Tek başına kazıyı veya restorasyon çalışmalarını idare edecek asıl işi yapanlar dışarda kalıyor. Kazı veya restorasyon çalışmalarından anlayan bu işin iç dinamiklerini bilen bir kurum zaten böyle bir şart koymaz. Anlamak gerçekten çok güç. Tanıdığım restoratör veya arkeolog arkadaşlarım yeni mezun bir çok kişiye işi öğretti ama birçoğu hep dışarda kaldı bu yüzden. Çalışma bir haktır ve eşit şekilde dağıtılması gereklidir. Eğer hepsi KPSS’ye giriyorsa böyle bir şart olmamalıdır. Emeklik yaşı uzatılmasına rağmen halen bu şartı koymak nedir bilemedim. Bu insanlar sayıca çok fazla çünkü yıllarca atama beklediler. Yaş yüzünden kamu çalışma hakkından mahrum bırakılmamalılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu