Viral Pazarlama Nedir? Viral Pazarlama Nasıl Yapılır?

Viral Pazarlama Nedir?

Viral pazarlama, bir ürün veya hizmet için oluşturulan mesajı iletmek için kitlenin paylaşımına dayanan tanıtım pazarlamasıdır.

Viral pazarlama yöntemi, firmanın yalnızca hedef kitlesini haricinde halk kesimi tarafından da paylaşıldığında “viral” olarak kabul edilir. Başarılı olursa, mesajınız neredeyse bütün yurt içinde sosyal paylaşım sitelerinde viral hale gelecektir.

Viral içerikte verilen mesajın ilgi çekici, merak uyandırıcı olması ve mümkün olduğunca çok fazla insan tarafından paylaşmaya teşvik edici olması gerekmektedir.

Viral pazarlama devamlılığı olan bol etkileşimli bir süreçtir.

Özenle hazırlanmış bir plan ve güçlü bir sosyal medya taktik ve bilgisine sahip olmayı gerektirir.

Viral pazarlama, kısa sürede çok fazla etkileşim ve trafik alabildiği için geleneksel pazarlama kampanyalarından daha hızlı büyüyerek kitlelere hızlı bir biçimde ulaşabilir.

Aynı zamanda geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla maliyeti daha düşük bir pazarlama yöntemi olduğu için özellikle küçük işletmeler veya şirketler için oldukça caziptir.

Bir pazarlama aracı olarak birden fazla iş ve içerik için kullanılabilir. İnternet’in, sosyal medyanın ortaya çıkması ile paylaşımlar ve beğeniler viral mesajların kullanımını büyük ölçüde arttırmıştır.

2000’li yılların başlarında çok yaygın bir şekilde kullanılsa da günümüzde B2C firmalar tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

YouTube, Twitter, Instagram, Snapchat ve Facebook dahil olmak üzere sosyal ağların geniş kitleler tarafından yaygın olarak kullanılması, viral pazarlamanın kullanım alanını artırmıştır.

Viral pazarlama kampanyaları her büyüklükte firma tarafından kullanılabilecek bir pazarlama stratejisi ve yöntemidir.

Bir ürünün tanıtılması için tek başına kullanılabileceği gibi daha büyük bir geleneksel kampanyaya da dahil edilebilir. Oluşturulan viral çalışmalar ile kampanyalar, video, oyun, resim, e-mail ve içerik metinleri ile kullanıcıların duygularına hitap eden, bir soruna çözüm olan ya da yeni fikirlere vurgu yapılabilir.

Aynı zamanda sosyal medya ağlarında yayılarak tanıtılması hedeflenen ürünün veya hizmetin satışı için bir teknik olarak da kullanılabilir.

Viral pazarlama için genellikle geniş bir takipçi ağına sahip olan, kitleleri etkileyecek kişilerinde yardımı önemli bir taktiktir. Örneğin: Influencerlar yani sosyal medya fenomenleri.

Sosyal medyadaki modern viral pazarlama çoğunlukla trendlerin ve popüler konuların ürünü ortaya çıkartması amaçlanır.

Her ne kadar belirli bir ürüne bağlı olmamasına rağmen, trendlerin yayılması ile viral olacak ilkeler el ele hareket etmektedir.

Viral Pazarlamanın Avantajları Sıralayacak Olursak:

 

 • Markanın müşterilere ve potansiyel tüketicilere temas etmesini sağlar
 • Hızlı yayılır, çabuk kitlesel hale gelir
 • Hedef kitlenin yorumlarını ve izlenimlerini toplamayı ve analiz etmeyi sağlar
 • Maliyeti diğer pazarlama stratejilerine göre düşüktür.
 • Stratejiye sahiptir
 • Marka veya ürün algısının oluşmasını sağlayabilir
 • Kartopu gibi bir büyüme etkisine sahiptir
 • Duygulara hitap edebilir
 • Kolay, sade ve eğlenceli mesajlar barındırır
 • Pazarlama amacı taşır
 • Doğru hedef kitleye ulaşır
 • Etkileşimi artırır.

 

Başarılı bir Viral Pazarlama için Nelere Dikkat Edilmeli?

 

 • Pazarlama hedefleri ile mesaj uyuşmazlığına,
 • Hedef kitlenin ilgisini çekecek mesaja odaklanılmalıdır.
 • Marka ile kampanyanın uyuşmazlığına,
 • Sürdürülebilirlik veya ölçülebilirlik noktasında eksiklere, dikkat edilmelidir.

Viral Pazarlamanın Temel Özellikleri Nelerdir?

Viral pazarlama; pazarlama mesajının çok kısa bir süre içinde durdurulamayacak şekilde kendiliğinden diğer insanlara aktarılması sürecidir. Bu pazarlamada müşteriler aynı zamanda mesajın aracısıdır . Viral pazarlama iki temel etmene dayanır;

 • Kısa Süre İçinde Hızla Büyüme Sağlar

Viral pazarlamanın en önemli özelliklerinden biri kısa süre içinde hızla büyüyebilmesidir. Bu Maliyetleri düşüren ve İnsanlara çabuk ulaşım sağlama yolunda oldukça önemli etkenlerden biridir.

Bir ileti viral olma durumuna özellikle sosyal medya uygulamalarının aracı olarak kullanıldığı durumda çok kısa bir zaman diliminde hızla yayılma gösterebilir.

 • Sosyal Ağlardan Yararlanır

Viral pazarlama odaklı çalışmalarda sosyal ağlar merkeze alınmaktadır. Günümüzde sosyal ağlardan yararlanan viral pazarlama kullanıcılar arasında tüm sosyal mecralarda hızla yayılabilir. Sosyal Ağlar Viral Pazarlamada çok etkili bir araçtır

Viral Pazarlama Nasıl Yapılır?

Viral pazarlama sürecinde ürün veya hizmetlerle ilgili olan içerikler ve iletimler görsel, video ya da metin olarak elektronik ortamda insanlar arasında yayılır. Viral reklamlar daha çok video içerikler üzerinden yürütülmektedir.

Ülkemizde Mail, E-posta ağı üzerinden de viral pazarlama yapılmaktadır.

Reklam içerikleri içeriklerden,düşüncelerden, fikirlerden, şarkılardan ve verilmek istenen mesajlardan meydana gelir.

Bu içerikler sayesinde ürünler hızlı bir şekilde tanıtılabilir ve yüksek kitlelere hızla ulaşılabilir.

Viral pazarlama standart pazarlama ve reklama göre  daha büyük avantajlara sahiptir.

Viral pazarlama süreci iki farklı şekilde yürütülür;

 • Kullanıcı Paylaşımları:

Viral pazarlamanın yöntemlerinden biri son kullanıcılar tarafından paylaşılan videoları dikkate almaktır.

Daha çok video paylaşım platformlarında kullanıcıların öylesine hazırladıkları videolarla ürününüzü hedefe alabilirsiniz. Bu reklamlar oldukça dikkat çekici reklamlar olurlar ve daha sonra şirketler ve firmalar tarafından satın alınabilirler. Viral Pazarlama çalışmalarında oldukça sık kullanılan yöntemlerden birisidir.

 • Firma Paylaşımları:

Viral pazarlama sürecinde diğer yöntem ise firmalar tarafından ilgi çekici videolar ya da reklamlar piyasaya sürülmesidir. Firmalar profesyonel reklam ajanslarıyla ortak proje yürüterek reklamları amatör şekilde çekilmiş gibi göstermektedir. Bu yöntemde günümüzde kullanımı oldukça yaygın olan bir viral pazarlama yöntemidir.

 

Viral Pazarlama hakkında daha fazla detaya ulaşmak isteyenler Yorum Kısmında Sorularını Sormaktan Çekinmesin!.. 

 


 

 

viral pazarlama nedir? viral pazarlama nasıl yapılır? viral pazarlama ne? viral pazarlama yapılış örnekleri? viral pazarlama ne işe yarar? viral pazarlama hakkında? viral pazarlama detayları? viral pazarlama için? viral pazarlama sosyal medya? viral pazarlama yapılış süreci

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu