Network Marketing Nedir? Nasıl İşler? Nasıl Çalışır?

Network Marketing Nedir?

 

Gün geçtikçe her yere yayılan ve bilinilirliği artan, Günümüzün ticaret sistemi olarak görülen ve doğrudan satış ve pazarlamanın geliştirilmiş bir versiyonu olan Network Marketing Türkçe Adıyla Ağ Pazarlama, kişinin tamamen kendi emek gücüyle doğru orantılı gelir sağlamasına olanak veren bir sistemdir.

Network Marketing‘in bu kadar ön plana çıkmasının sebebi ise takımın tümüne eşit fırsatlar ve olanaklar sunması, başlamak için bilgi ve deneyim gerektirmemesi ve çalışma saatlerinin kişinin kendisi tarafından belirlenmesi olarak görülmektedir.

Network Marketing ne zaman doğmuştur?

 

Birçok uzman ve alanında sayılı kişiler, network marketing yani ağ pazarlama yöntemini ilk kez başarıyla kullanan Carl Rehnborg olduğu konusunda fikir birliğindedirler.

Tavsiyenin gücünü çokça deneyen, deneyimleyen ve sonrasında bu güce çok inanan Carl Rehnborg 1934 yılında bu mantıktan yola çıkarak California Vitamin Company şirketini kurmuştur ve satışlara başlamıştır.

1945’te ise Network Marketing sistemini çok daha iyi bir hale getirerek Nutrilite Products şirketini kurar.

Nutrilite daha sonra bir şekilde, birçok katlı pazarlama devinin doğumuna aracılık etmiştir.

Nutrilite Distribütörleri Rich DeVos and Jay Van Andel, Nutrilite’dan ayrılarak kendi şirketlerini, ve günümüzde çokca bilinen Amway Corporation’ı kurmuşlardır.

Günümüzün en köklü network şirketlerinden olan Amway, 1994 yılnda Türkiye Temsilciliğini kurarak faaliyet göstermeye başlar.

Böylelikle ülkemiz Türkiye 1994’te Network Marketing yani Ağ Pazarlama ile tanışmış olur.

Network Marketing nasıl çalışır?

 

Network marketingdoğrudan satış tekniğinin tavsiye ve davet mantığına dayalı bir versiyonudur.

Ürünü alırsınız, tüketimden ve kullanımdan sonra memnun kalırsanız arkadaşlarınıza, çevrenize, tanıdıklarınıza, akrabalarınıza tavsiye edersiniz.

Bu tavsiyenin birçok reklam modelinden daha çok etkili olduğu bilinmektedir.

Doğrudan satışta satış mal veya ürünlerin yüz yüze bir şekilde evlerde, ofislerde, dükkanlarda, aile meclisinde, aklınıza gelebilecek her sosyal ortamda yani parekende satış sayılmayacak ortamlar dışında satışçı tarafından bilgilendirme yapılarak yapılan satış türüdür ve satışçı bunun üzerinden kendi adına kazanç sağlar. 

Bir ileri versiyonu olan ağ pazarlama yani çok katlı pazarlamada satışçı hem bireysel olarak sattığı ürünler üzerinden hem de satışçının ekibinden gelen satışlardan kazanç elde etmektedir. Bu teknik günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Basit olarak anlatırsak klasik tarz ticaret sisteminde, 80 lira maliyetle üretilen bir ürün önümüze 200 lira çıkıyor.

Bunun sebebi ise üretici firma toptancı firmaya sattığında fiyat 100 lira, toptancı firma perakendeciye sattığında fiyat 150 lira ve perakendeci, mağaza kirası, işçi, eleman ücretleri, depolama ücretleri, reklam ücretleri gibi maliyetleri işin içine katınca ürün 190 lira oluyor, son olarak kar ile birlikte bize ürün 200 lira olarak yansıyor. 

Network marketing’de ise sadece bir aracı vardır ve bu aracılar distribütörler olduğu için bu pay distribütörlere belirlenen komisyon oranları ile dağıtılır.

Memnuniyet ve Tavsiye YöntemiNetwork Marketing’i oluşturan temel iki kelimedir. Memnun kalan tüketici tavsiye eder. Sonuç olarak sürekli olarak ürüne talep sağlanmış olur.

 

Size bu yazımızda network marketing nedir ve network marketing nasıl yapılır konusunu aktardık, aklınıza takılan ve bu yazıda bulamadığınız soruları lütfen Yorum Kısmında sormaktan çekinmeyin..

 


 

network marketing nedir? network marketing nasıl çalışır? network marketing nasıl işler? network marketing ne? network marketing hakkında? network marketing çalışma örneği? network marketing tarihçesi? network marketing detaylarıi network marketing şirketleri, ağ pazarlama, ağ pazarlama nedir, ağ pazarlama network marketing

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu