MEB 10.000 TYP Personeli Alımı Yapacağını Duyurdu – MEB TYP Alım Başvuru Şartları

MEB TYP Alımlarında 2024 itibariyle alımlara ilişkin detaylar nedir? MEB TYP Alımlarında Başvuru Şartları ve Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

 

MEB TYP Alımlarında son durum nedir?

10.000 TYP çalışanı alımının yapılacağı müjdesi kamuoyuna duyurulmuştu!

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 10 Bin TYP’li personel istihdamı gerçekleşmesi isteniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı;

İŞKUR vasıtasıyla okullara temizlik görevlisi kadrosunda istihdam edilmek üzere 10 bin TYP çalışanı alacak.

 

Milli Eğitim Bakanlığı

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda bu alımlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Başvuru detayları ve tarihi hakkında bilgiler açıklandı!..

Hangi unvanlarda ve hangi şehirlerde alım yapılacağının bilgisi verildi!..

İşte Haberin detayları..

 

BAKANLIKTAN 10 BİN TYP’Lİ MÜJDESİ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesinin TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerinde milletvekillerinin sorduğu sorulara yanıt veren Milli Eğitim Bakanlığı temsilcileri,

57 BİN okulda 71 bin kadrolu temizlik görevlisi bulunduğunu belirterek,

son yıllarda ilaveten 42 bin temizlik elemanı alımı gerçekleştirdiğini anlattı.

Bu rakamın geçen senelere göre düşük olduğunu belirten Özer,

“Ama temizlikle ilgili her türlü desteği bu okullarımıza gönderdik.” sözlerini ifade etti.

MEB,

MEB’in okullarda çalıştırılmak üzere İŞKUR üzerinden 10 bin TYP’li temizlik görevlisi alımı gerçekleştireceklerinin müjdesini TBMM üzerindeki görüşmelerde açıkladı.

 

MEB TYP BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

 

MEB,

“İkinci dönem temizlik personeli alımı yapılması gerektiği ile ilgili sayın bakanımızla (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı) hemfikir kaldık.

Onun müjdesini de buradan vermek isterim.

İkinci döneme 10 bin kişilik personel alımını TYP’den okullarımıza Allah’ın izniyle kavuşturacağız.” bilgisini verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde TBMM`de sunulan kamuoyu açıklamasında

2024 Yılı içerisinde bakanlık tarafından TYP kadrosuna alım yapılacağının ve bu alımların devamının geleceğinin müjdesini sundu.’

Bakanlık tarafından son dakika açıklamaları ile sık sık TYP alımlarının sözü geçmektedir.

Bakanlık tarafından yapılan son açıklamalar ve yapılan son düzenlemelerin hepsi hakkında detaylı bilgiler ve tarihler belirlendi!..

 

İŞKUR TYP Nedir?

TYP açılım olarak ‘Toplum yararına programlar’ olarak geçmektedir. TYP bünyesinde, farklı unvanlarda ve kalifiyelerde işçilerin istihdam sağlamasına yarar sağlar.

İşsizliğin yoğun olduğu zamanlarda veya yerlerde doğrudan veya dolaylı eli ile toplum yararına bir işin veya  hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsiz vatandaşların çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek amacıyla iş gücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bu kişilere geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlar bütünüdür.

TYP’de haftalık mesai ise kırk beş saattir.

 

KATILIM ŞARTLARI NELERDİR?

– Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,

– 18 yaşını tamamlamış olmak,

– Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

– Çalışma sonucu elde edilen hane gelirinin net asgari ücretin 1,5 katını aşmaması

– Öğrenci olmamak ( açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç ),

– Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,

meb typ personel alımı 2023

KATILIMCILAR NASIL SEÇİLİYOR?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır.

Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir.

 • – Liste yöntemi,
 • – Noter kurası yöntemi,
 • – Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

 

TYP’YE KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

– 35 yaş üstü bireyler,

– Kadınlar,

– Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar.

– Eski hükümlüler,

– Engelliler,

 

TYP ÇALIŞANLARI NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

TYP’li katılımcılara çalıştığı unvana ve sahip olduğu kalifiyeye oranla asgari ücret düzeyinde maaş ödemesi yapılmaktadır.

 

2024 OCAK AYI MEMUR MAAŞLARI NE KADAR? 

 

TYP HANGİ ALANLARDA UYGULANIYOR?

– Çevre temizliği

– MEB’e bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi

– MEB’e bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması

– Kamusal altyapının yenilenmesi

– Erozyon engelleme çalışmaları.

– Ağaçlandırma

– Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması

– Vadi ve dere ıslahı

– Park düzenlemeleri

 

TYP UYGULAMA SÜRESİ KAÇ AYDIR?

TYP uygulama süresi, her bir program için en fazla 9 aydır.

27.09.2017’de, 01.01.2018’den itibaren başlangıçta sözleşmede belirlenen TYP süresinin sonradan uzatılamayacağına dair kanun hükmü getirilmiştir.

 

KİMLER TYP’DEN FAYDALANAMAZ?

– Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusurları sebebiyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuruda bulunamaz.

– İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz aday 6 ay geçmeden TYP’ye başvuru yapamaz.

– Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanmış kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.

– Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuruda bulunamaz.

– Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

 

BAŞVURULAR NEREDEN YAPILACAK?

Başvurular İŞKUR üzerinden yapılacaktır.

İŞKUR üzerinden TYP ilanlarına girip kendi şehrinizi seçerek kendi şehrinizde İŞKUR- TYP alımları olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Şehrinizde TYP Alımları yapılıyor ise başvuru yapabilirsiniz.

Alımlar şehir şehir ve unvan olarak farklılık göstermektedir.

Size uygun unvana ve bulunduğunuz şehre İŞKUR üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

 

2024 YILINDA YAPILMASI BEKLENEN KAMU PERSONEL ALIMLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

 

Yorumlar Kısmına İstek ve Görüşlerinizi Belirtmeyi Unutmayın!

 

Diğer İş İlanları İçin <

Kamu Personel Alımları <

 

40 Yorum

 1. Bende dulum kiraciyim gelirim yok bı çocuğum var okutuyorum kimsenin bana bir desteyi yok acil devamlı bır ise ihtiyacım var

 2. Yeni evliyim iki aydır iş bulamadım evimde bişey yok bitane kızım oldu kimse yardımda etmiyo nolur çalışmak istiyorum yiyecek bile zor durumdayım temizlik yaparım

 3. Merhaba samsunda yasiyorum yaşım 37 anne ve babama bakıyorum acil işe ihtiyacım var devamlı olarak telefon numaram +90 536 554 7730

 4. Ben 48 yaşındayım ilk okul mezunuyum iki seneden beri çalışmıyorum b sinif ehliyetim var yaşımdan dolayı iş bulamiyorum

 5. Benimde işe ihtiyacım var nasıl başvuru yapılacak bilmiyorum Bitlis’te oturuyorum oturduğum ilçede iş imkanı yok

 6. Merhaba engelli bir vatandaşım çalışmıyorum kiracıyım 3 çocuğum var lütfen işe ihtiyacım var lütfen ilgilenirseniz sevinirim

 7. temizlik personeli olarak iş arıyorum b sınıfı ehliyetimde var aktif araç kullanıyorum ilkokul mezunuyum evli ve iki çocuk babasıyım eyer beni kabul ederseniz sevinirim

 8. Bu işe cok ihtiyacım var ben 50 yaşındayım iki cocuğum var 30 yıllık inşaatcıyım ve 6 yıldır 15 temuz dan beri işsizim.Ben temizlik bina ici dişi bakım ve genel anlamdaarti izelasyon okullarda devletimin vereceği görevi yerine getirmeye hazırım .
  Bu iş benim yuvamızı ısıdacak mutfağımda sıcak aşı elektriği suya kavuşacaktır beslenmemiz bile son ramazan makarnalara kaldık inanın

  1. Sizden yardım ve desteklerinizi bekliyorum benim bu işe çok ihtiyacım var ve küçük birde çocuğum var onun için de bu işe ihtiyacım var geri dönüş yaparsanız çok memnun olurum yardımlarınızı bekliyor ve arz ederim

 9. Temizlik görevlisi olarak acil işe ihtiyacım var yeni evliyim 1 aya kalmaz çocuğum olck evden ayriyim kiradayim lütfen bana yrdmci olun durumum yok öğrenci krdslerim var çok zor durumdayim ?

  1. Acil işe ihtiyacımvar dötkız çocuğu okutuyorum üç tanesi lise öğrencisi masraflarına yetişemiyorum eşimin geliri yeterli değil tek umudum MEB typ

 10. Sayin devlet büyüklerim, 42 yaşındayım Silahlı güvenligim bende yaştan ötürü iş bulamıyorum.Evliyim ,iki çocuğum var, hiçbir sosyal güvencem yok .Devlet yaş siniri koyarda Özel sektör koymazmi? İş bulamıyorum, bari siz yapmayin yada emekli yapinda evde oturalım.

 11. Temizlik görevlisi olarak acil işe ihtiyacım var yeni evliyim 1 aya kalmaz çocuğum olck evden ayriyim kiradayim lütfen bana yrdmci olun durumum yok öğrenci krdslerim var çok zor durumdayim ?

 12. Temizlik görevlisi olarak acil işe ihtiyacım var iki çocuğum var esimde engelli çalışmıyor çocuklarımızı da zar zor okula gönderiyoruz

 13. Temizlik görevlisi olarak acil işe ihtiyacım var üniversitede okuyan 4 oğlum var hiçbir sosyal guvencem yok

 14. Temizlik görevlisi olarak acil işe ihtiyacım var üniversitede okuyan bir oğlum var hiçbir sosyal guvencem yok

  1. Başvurmak istiyorum. Bu alanlarda istihdam edilirsem verimli olabileceğimi düşünüyorum. Dikkate alır geri dönüş yaparsanız çok sevinirim. Çalışmak istiyorum. Ekonominin gelir düzeyindeki dağılımında düşük grafiklerde geçinmeye çalıştığımız ve faydalı olabilecekken duruyor ve bekliyor olmaktan rahatsızlık duyduğumuz için. Lütfen liyakatimi sunabilme fırsatı tanıyın bunu çok arzuluyorum??

   1. Başvurmak istiyorum. Bu alanlarda istihdam edilirsem verimli olabileceğimi düşünüyorum. Dikkate alır geri dönüş yaparsanız çok sevinirim. Çalışmak istiyorum. Ekonominin gelir düzeyindeki dağılımında düşük grafiklerde geçinmeye çalıştığımız ve faydalı olabilecekken duruyor ve bekliyor olmaktan rahatsızlık duyduğumuz için. Lütfen liyakatimi sunabilme fırsatı tanıyın bunu çok arzuluyorum??

     1. Yaşlı hasta bakıcı aşçı yardımcısı demizlikci hepsini yaparım çalışmak isdiyorum yardımcı olursanız memnun olurum şimdiden teşekkür ederim

   2. Ablacım burası sadece haberini yapıyor iskurda sorumlu kişiler senin bu yorumunu hiç görmez bile. Başvuru açıldı yap başvurunu bekle başka yapacak bişey yok.

  2. 6 yıldır işsizin bu işe cok ihtiyacım var. bina ici genel bakım onarım,temizlik ne olursa kiracıyım iki çocuğum var yaşım 50

  3. Ben narliderede oturuyorum evim temizlenecek eger ilgilenirseniz 0542 761 12 20 den ulasabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu