IBAN Sistemine Yeni Düzenleme Geldi!

iban sisteminde yeni düzenleme.. iban sisteminde yeni düzenleme hakkında. 2023 iban sisteminde yeni düzenlemeler nelerdir

Merkez Bankası tarafından gelen yeni düzenlemeler neticesinde IBAN sisteminde numaralarda değişikliğe gidilen karar bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

IBAN sisteminde yazılan başka bir yandan para transferleri konu üstünde her bir müşteriler için hesaplarda tebliğ edilen esaslar doğrultusunda IBAN oluşturmada IBAN bilgisi sahiplerine direk şekilde bildirim göndermede ve bilgiler vermede mecburi olacak. Değişiklik bundan önce uygulamaya alınan tebliğlerde yer alan banka kodları altında ‘Ödeme Hizmeti Sağlayıcısı Kodu’ olarak güncelleme yapıldı.

Bankaların haricinde ödeme hizmetlerini uygulamaya alan para transferleri konusunda müşteri hesaplarına IBAN oluşturulabilecek.

Baka dışında ödemelerde hizmet sağlayıcılar para transferleri olarak konu müşteri hesaplarında IBAN oluşturmada 6493 sayılı Kanun içerisinde katılımcı olarak yer aldı. Ödeme sistemlerinde kurallar ise konunun aksine hüküm sürülmediği halinde mecburilik içermeyecek.

IBAN Sisteminde Doğrulama Zorunluluğu

Tebliğlerde kapsam alanında IBAN oluşumu içerisinde ödeme hizmetleri sağlayıcılarda yazılı ve elektronik ortamlar üstünden yapılan transferlerde konu olan hesaplar müşterilerin doğrultusunda oluşacak veya üstünde hesap numaralarının bulunmasıyla da belgeler üstünde IBAN gösterimi mecburi kılınacak.

Bunların beraberinde hesap numaralarında IBAN belirtilen noktalarda para transferleri IBAN doğrulaması ile mecburi olacaktır.

Ekstra olarak IBAN oluşumunda ödeme hizmetlerinde sağlayıcı müşterilerinin altında para transferler gönderici kapsamında IBAN kullanmalarda mecburi olur.

IBAN Nedir?

Günlük hayatımızda bir kişide veya kurumda para gönderme aşamasında sıklık göstermede duyulan kavramlardan olan birisi de IBAN’dır. Açılımı International Bank Account Number olan IBAN, Avrupa Birliği Düzenlemeleri kapsamında ülkeler arasındaki para transferlerinde hızlı işlem süreçlerine hakim olur ve işlemleri uygular. Ayrıca fiyatları asgari seviyeye düşürür. IBAN ile yapılan işlemler neticesinde hatalar ve gecikmeler en az düzeyde olur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu