Genç Girişimci Desteği Hakkında Her şey 2023

Genç Girişimci Desteği Nedir?

Genç Girişimci desteği, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin TBMM ile 30 Nisan 2018 yılında genç girişime ve genç girişimciye teşvik amacıyla ekonomik paket olarak çıkartılan bir torba yasasıdır. Bu torba yasa ile genç girişimcilere destek amaçlanmaktadır.

Genç Girişimci desteğinden faydalanmak için 18 ile 29 yaşları arasında olma şartı aranmaktadır. Bu Destek paketi ile 1 Haziran 2018 yılı itibariyle ilk kez şirket kuracak gençler için Bağ-kur prim desteği sağlanmaktadır yani 1 yıl boyunca ödemeniz gereken Bağ-kur primi devlet hazinesi tarafından ödenecektir bu teşvik sadece 1 yıl ile sınırlıdır. 

Genç girişimci desteğinden faydalanan genç girişimciler 3 yıl boyunca da 75.000(YETMİŞBEŞBİN) TL tutarındaki gelir vergisinden muaf tutulacaktır.

2021 Yılı itibariyle ödemeniz gereken en düşük Bağ-Kur Primi 1055 TL’dir. Yani Devlet Hazinesi sizin 1 Yıllık Bağ-kur priminizi karşılayarak sizi 12.664 TL’lik ödemeden muaf tutma olanağı sağlamaktadır.

Bu destekten faydalanmak için 18 yaşını doldurmuş olmalısınız ve 29 yaşını doldurmamış olmalısınız. 1 Haziran 2018 tarihi itibariyleilk defa sigortalı sayılan gerçek kişilerin primleri 1 yıllık süre ile 82. madde uyarınca belirlenen prime esas kazanç alt sınır üzerinden Hazine tarafından karşılanmaktadır. Adi ortaklıklar ve şahıs şirket ortaklıklarında sadece bir ortak bu fıkra hükmünden faydalandırılacaktır.

 

Kimler Genç Girişimci Desteğinden Faydalanabilir?

-18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış olan kişiler

– 1 Haziran 2018 tarihi itibariyle Bağ-Kur’dan ilk defa faydalanacak olan kişiler

– Daha öncesinde hiç bir şekilde şirket açmamış ve ortak olmamış kişiler

Bu yukarıdaki maddeleri karşıladığınız takdirde Genç Girişimci Desteğinden faydalanabilirsiniz.

genç girişimci desteği 2021

Genç Girişimci Desteğinin Avantajları Faydaları

Genç Girişimci Desteği ile Genç Girişimci Adayları yani 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış kişiler, 3 yıl boyunca 75 Bin Türk lirası Gelir vergisinden muaf sayılacaktır yani eğer ki şirketiniz yıl sonunda 100 bin Türk lirası kãr elde etmiş ise, sadece 75 Bin Türk lirasını gelir vergisinden muaf sayılacak ve geri kalan 25 bin Türk lirasının gelir vergisini ödemek zorunda kalacaksınız.

Eğer ki şirketiniz o yıl içerisinde 75 Bin Türk lirası kãr elde etmemiş ise ne kadar kãr elde etmiş ise o kadarlık tutar kesimi gelir vergisinden muaf sayılacaktır. Bu konuda daha detaylı bilgi için yorum kısmına aklınıza takılanı sormaktan çekinmeyin.

1 yıl boyunca Bağ-kur primi desteği hakkında bu teşvik sadece 1 yıl ile sınırlıdır. 2021 yılı itibariyle en düşük Bağ-Kur Prim ödemesinin 1055 Türk Lirası Olduğunu görmekteyiz yani senelik 12.664 Türk Lirası yapmakta. Devlet hazinesi sizin için 1 yıla mahsus olarak bu ödemeden muaf tutmaktadır.

Önemli hatırlatma Genç Girişimci Desteği sadece ilk kez şirket kuracaklar için geçerlidir daha öncesinde şirket kurmuş veya şirket ortağı olmuş kişiler bu destekten faydalanamaz.

 

Genç Girişimci Desteğine Nasıl Başvuru Yapılabilir?

İnteraktif Vergi Dairesi ile hazırladığınız bir dilekçe ile Genç Girişimci Desteğine başvuru yapmalısınız, başvurunuz onaylandıktan sonra size iletilen Genç Girişimcilik Desteğinden faydalanabilir belgesini ikametgah adresinize en yakın SGK müdürlüğüne ileterek SGK Müdürlüğü Bağ-Kur Sigortalı Tescil Servisi adlı bölüme bizzat vererek destekten faydalanmaya başlayabilirsiniz. Bunları yapmadan önce mali müşavirinize danışmayı unutmayın. Şirketiniz kurulduktan sonra eğer ki başvuru sürecinde ortaya çıkmış bir Bağ-Kur borcunuz var ise SGK müdürlüğünde bu borcunuzu sildirebilirsiniz.

 

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahsi olarak kurabileceğiniz küçük ve orta ölçekli şirketlere şahsi şirket denilmektedir. Şahıs şirketi kurmak ve şahıs şirketini kapatmak diğer şirket türlerine göre oldukça kolaydır. Şahıs şirketi kurmak isteyenler için gerekli evraklar.

Vesikalık Fotoğrafı

İkametgah Belgesi

İmza Beyannamesi

Nüfus cüzdanı Fotokopisi

Tapu Fotokopisi veya Kira Kontrası.

Gerekli olan evraklar bunlardır.

 

Genç Girişimcilik Desteği hakkında aklınıza takılan sorular varsa lütfen yorum kısmında yazmaktan çekinmeyin. Elimizden geldiğinzde bütün sorularınıza cevap vermek isteriz.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu