Bankacı Olmanın Şartları Nelerdir

Bankacı olmanın şartları nelerdir

Bankacı olmak günümüzde insanların en gözde mesleği haline geldi.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü mezunu olmak, bu bölümlerden mezun olduktan sonra Banka veya Sigorta şirketlerinde çalışmak insanlara tanınan güzel bir ayrıcalıktır.

Hem bankada hem de sigorta şirketlerinde çalışmanın bazı şartları bulunmaktadır.

Bankacı olmak kolay olmadığı gibi, banka içerisinde yükselmek de düşünüldüğü kadar kolay değildir.

Bankacı Olmanın Şartları Nelerdir?

Bu mesleği icra edebilmek için bilmeniz gereken bir kaç nokta vardır.

Bu bilinmesi gereken noktalar kaçırılmadığı sürece insanlar açılacak olan her çeşit banka sınavlarına girerek ve bu sınavlardan başarılı olarak diledikleri bankada bu görevi icra edebilirler.

Bankacı Olmak için Eğitim Kriteri

Bankaların genel itibariyle aradığı özelliklerin başında ilgili 4 senelik üniversite lisans bölümü mezunu olmak gelmektedir.

Bazı pozisyonlara göre mezun olunan bölüm koşulu farklılık göstermektedir.

Pozisyonlara göre üniversitelerin 2 senelik bölümlerinden de mezun olmak yeterli olabilmektedir.

Hatta bazı bankacılık birimlerinde lise mezunu olarak da göreve başlamak mümkündür.

Bankalar senenin belli bölümlerinde stajyer alımları yapmaktadırlar.

Bankacılık ve Sigortacılık bölümlerinde okuyan öğrencilerin bu staj olanaklarını iyi değerlendirmeleri ilerleyen süreçlerdeki kariyer hedefleri için önem teşkil etmektedir.

Herhangi bir bankada staj yapmanız, okulunuzdan mezun olmanız ve herhangi bir bankanın işe alım sınav ve mülakatlarında başarılı olmanız sonrasında CV’niz değerlendirilmektedir. İ

nsan Kaynakları Uzmanı CV’nizde kendi bankalarında staj yaptığınızı, stajınızda başarılı olduğunuzu gördüğü durumda diğer adaylardan 1-0 öne geçmiş oldunuz demektir.

Erkekler için Askerlik Şartı

Erkek adaylarda aranan belli başlı kriterlerden bir tanesi de askerlik görevini yerine getirmiş olma koşuludur. Bazen bankalar kesin olarak erkek adayların askerlik hizmetlerini tamamlamış olması koşulunu isterken, bazen ise 2 sene tescil ettirmiş olmaları halinde de iş müracaatlarının kabul edilebileceğini belirtirler.

Yani bu durum hem banka hem de pozisyona göre değişmektedir.

Ancak bankacılık piyasasında kariyer hedefleriniz var ise askerlik görevinizi bir an evvel aradan çıkartmanız sizin faydanıza olacaktır.

Prezantabl Olmak!

Banka personellerinin giyim ve kuşamına özen göstermesi gerekiyor.

Her banka çalışanlarının dış görünümlerine önem vermesini, kıyafetlerinin daima ütülü olmasını, dağınık saçlarının ve uzun sakallarının olmamasını özenle ister.

Özellikle de banka müşterileriyle birebir iletişim kurulmuş olan pozisyonda görev alacaksanız prezantabl olmaya çok önem ve öncelik vermelisiniz.

Diksiyon

Her zaman müşteriler ile iletişim halinde olacağınızdan dolayı bankacı adayının diksiyonu, hal ve tavırları bir hayli düzgün ve nazik olması gerekiyor.

Pratik Düşünebilme!

Banka personelinde aranan bir diğer özellik ise pratik konularda bir hayli aktif ve pratik bir zekâya sahip olmasıdır.

Bankada projelerde, iş idaresinde, müşteri görüşmelerinde ve toplantılarda pratik ve analitik düşünmeye, hem hızlı hem de doğru kararların alınmasına önem verilmektedir. Buna dikkat eden bankacılar diğer bankacılarının önünde 1-0 öne geçmiş demektir.

İngilizce ve Ek Yabancı Dil

Bankacı olmanın koşulları arasında İngilizce veya başka bir dil bilmek pozisyona göre değişmektedir.

Bazı banka birimlerinde görev almanız halinde İngilizce bilmenize gereksinim yoktur.

Ancak bazı birimlerde görev almak istiyorsanız İngilizce hatta bazen ek yabancı dil bilgisi koşulu aranır ve mülakatlar da İngilizce olarak gerçekleşir.

Buna özenle dikkat etmelisiniz.

 

Deneyim

Bu kriter de her pozisyon için geçerli değildir. Uzman, Yetkili ve benzeri gibi pozisyonlar için banka iş müracaatları yapacaksanız tecrübe koşulu aranıyor.

Hatta tecrübe koşulu için yıl belirtiliyor (2 yıl, 3 yıl, 10 yıl gibi.). Ancak bazı banka işleri için tecrübe şartı aranmıyor. Hatta öğrencilerin müracaatları da kabul edilebiliyor.

Pozisyona Göre Program Bilgisi

Pozisyona göre bazı programları bilmeniz isteniyor.

Örnek olarak; Bireysel Kredi Tahsis Raporlama Uzmanı alımları için müracaat yapacaksanız genel itibari ile ileri düzeyde SQL bilgisinin, R, R+Studio kullanabiliyor olmanız talep ediliyor.

Buna özenle dikkat etmelisiniz.

 

MS Office Programları

Hangi birim için banka işi müraacatlarında bulunacak adayların MS Office programlarını ya basit seviyede veya ileri düzeyde kullanabiliyor olmanız talep edilir.

MS Office programlarının kullanamayan bir banka çalışanı düşünülemez.

Bu koşulları taşıyan herkes bankacılık sektöründe personel olarak alınabilir.

İnternet üzerinden banka iş ilanları duyurularını takip ederek bu sektöre girmek için bir başlangıç yapabilirsiniz. Eğitimini tamamlamış olan herkes bu durumdan yararlanabilir.

Ayrıca çalışma saatleri hafta sonu tatilleri ve sosyal yaşam imkânı açısından bankacılık sektörü bir hayli iyi bir sektördür.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu