2021 SEGEM Sınav Takvimi ve 10 Soruda SEGEM Belgesi!

SEGEM Nedir? SEGEM Nasıl Alınır? SEGEM Ne İşe Yarar? SEGEM Belgesini Kimler Alabilir? Kiralık SEGEM Alınabilir mi? En Yakın SEGEM Sınavı Ne Zaman?  SEGEM En güncel sınav takvimi SEGEM Belgesi ile ne yapılır? SEGEM sınavları nerede yapılacak Tüm Sorularınızın Cevabı ekonomikariyer.net’te!..

Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin kısaltılmış telaffuzu olan SEGEM, sigortacılık piyasasında görev alabilmek için görülmesi gerekli olan eğitimleri, girilmesi gerekli olan sınavlar ve bu gibi görevleri yerine getiren bir kuruluştur. Banka için alınması gerekli olan sertifikalar konusunda da faaliyette bulunan SEGEM, Türk Sigortacılık Sektörünün gelişmesi ve ilerleme kaydetmesini hedeflemektedir. SEGEM Sınav takvimine yazının sonundan ulaşabilirsiniz.

SEGEM Sigortacılık Eğitim Merkezi, sigorta sektörüne yönelik mesleki nitelik taşıyan eğitim ve sınav organizasyonlarının tek bir çatı altında yürütülmesi amacı ile kurulmuştur.

1. SEGEM Nedir?

 

Başta sigorta acenteleri dahil olmak üzere sigorta eksperleri, aktüer ve reasürans brokeri olmak isteyenler için farklı farklı eğitim ve sınavlar düzenleyen SEGEM belgesi, sigortacılık piyasasında önemli bir yer tutmaktadır. Kişilere alanında yeniliklerle geliştirmeyi sağlar ve sigorta haricinde bankacılık eğitimi ve sınavlarını belirlemekle de görevli olan bir kuruluştur.

2. SEGEM Belgesi Nasıl Alınır?

 

Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen SEGEM, web sitesi üzerinden sınav takvimi yayınlamaktadır. Ücretli olan sınav için belirlenen tutarın yatırılması sonrası sınavı da geçerseniz belgeyi almaya hak kazanabilirsiniz. Daha detaylı açıklama ise;

SEGEM Belgesini alabilmek için evvela adayların Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen belirli bir sigortacılık eğitiminden geçmiş olması ve SEGEM sınavına girmiş olmaları gerekiyor. Sınav sonucunsa başarılı sonuç alan adaylar bu belgeye sahip olabilirler. SEGEM belgesi ve sınavları ile ilgili her çeşit bilgiye Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin web sitesi üzerinden erişebilmek mümkündür.

 

3. SEGEM Belgesi Ne İşe Yarar?

 

Bir başka ifade ile, SEGEM Sertifikası, bu sektör sigortacı, reasürans brokeri ve sigorta brokeri gibi unvanlarla faaliyet göstermeye yarayan bir belgedir. SEGEM Sertifikasına sahip olan kişilerin ne yazık ki sigorta poliçesi satışı konusunda fotoğrafı bir izni bulunmamaktadır. Genel anlamda düzenlemesi, pazarlaması yasaktır.

SEGEM Belgesi, sigorta eksperi olmak, sigorta acentesi açabilmek, aktüer olarak görev yapabilmek için bankaların istediği sertifikalar arasında bulunmaktadır. Bu sertifikaya sahip olmayan kişiler sigortacılık piyasasında çalışamamaktadır.

4. Lise Mezunu SEGEM Belgesi Alabilir mi?

 

SEGEM Belgesi alabilmek için belirlenen bazı koşullar mevcuttur. Bu şartlara göre, bu belgeye sahip olabilmek için eğitim düzeyinin lise mezunu olması yeterlidir. Yani lise mezunu olan her birey, SEGEM sınavına girebilmekte ve sınavı başarılı bir biçimde tamamladıktan sonra bu belgeye sahip olabilmektedir. Bu sayede de sigorta teknik personeli olarak sektörde görev almaya başlanılır.

SEGEM Belgesinin temin edilmesiyle beraber 1,5 senelik çalışma süresini doldurup üniversiteden mezun olunabilmesi halinde bireyin kendisine ait bir sigorta acentesi açabilmesi mümkündür. Bu şekilde kişi artık sektörde daha geniş bir kitleye hitap edebilir ve kendini geliştirebilme olanağı elde edebilir.

 

5. Kimler SEGEM Belgesi Alabilir?

 

SEGEM Belgesi, bu sektörde faaliyet göstermek isteyen herkes için mecburi bir belgedir. Buna birkaç örnek göstermek gerekirse;

Teknik Personel Yeterlilik Sertifikası bulunmayan sigorta şirketlerinde sigorta hizmetlerine yönelik olarak; bilgilendirme, poliçe satış işlemleri gerçekleştirebilme izni olacak olan teknik personelin, tüzel kişi şirket, gerçek kişi ve şirket yöneticileri, müdürleri gibi vasıflar ile faaliyet gösterecek kişiler alabilir. Bu vasıflar olmasa dahi bankacılık ve sigortacılık işleri ile meşgul olacak olan kişiler tarafından alınmalıdır.

 

 

6. Bankacılar için SEGEM Belgesi Neden Gerekli?

 

SEGEM sertifikası sadece sigortacıların değil, bankacıların da alması gerekli olan bir belgedir. Bankacılık eğitimleri sonucunda yine SEGEM sınav sorularına tabi tutulan adaylar, bu sektörde faaliyet gösterebilmek için SEGEM sertifikasını almak durumundadır. Bunun sebebi ise sigorta hizmeti veren bankacıların poliçe üzerine atacağı imzanın kanunlar önünde geçerli kılınabilmesidir. Aksi takdirde bu beleye sahip olmayan banka çalışanın gerçekleştirdiği satışlar yasal olmayacaktır.

Sigortacılarda olduğu gibi bankacılarda da aynı prosedürler uygulanırken, adaylar almış oldukları eğitimler sonucunda Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen SEGEM sınav sorularına tabi tutulmaktadır. Bu sınavda en az 60 puan alan adaylar başarılı olarak kabul edilmekte ve SEGEM sertifikası almaya hak kazanmaktadır.

 

7. BES ve SEGEM Belgesinin Önemi Nedir?

 

SEGEM belgesi, bankacılık ve sigortacılık sektörlerinde acente sahibi olmak, sigorta brokeri, reasürans brokeri olmak ve bu gibi unvanlarla faaliyet göstermek için, satışını gerçekleştirmiş olduğu poliçenin geçerli olabilmesi için gereken bir belgedir. Kanunlarla sabit olan bu belge, her sigortacı ve bankacı tarafından alınmalıdır.

BES belgesi ise, Bireysel Emeklilik Aracısı olarak görev yapabilmek üzere talep edilen bir belgedir. Bu belgeye sahip olanlar bu alanda görev alamadıklarından meslekleri için önemli bir husus olmuştur.

 

8. Kiralık SEGEM Belgesi Alınabilir mi?

 

SEGEM belgesi çağımızda sigorta acentesi açan bazı insanlarca çevresinde SEGEM sertifikasına sahip olan kişilerden belgesini kiralayabilmektedir. Bunun karşılığında belge sahibine aylık olarak belirlenen miktarda bir ücret ödenirken, bu belge sayesinde sigortacılık sektöründe hizmet sunabilmek mümkündür. Tüm bunlara rağmen bu yöntemin bir hayli riskli olduğunu ve yasal sorumluluklar gerektirdiğini belirtmek gerekir. Dolayısıyla kişinin kendisini herhangi bir riske atmadan sınavlara katılarak kendi adına bir belge alması öneri edilmektedir.

 

9. Online SEGEM Sınavı Yapılıyor mu?

 

SEGEM sınavı online olarak yapılmamaktadır. Fakat eğitimler internet sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir..

Öncelikle SEGEM sınavı için müracaat yapacak olan adaylar, Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin fotoğrafı web sitesi üzerinden müracaat işlemlerini gerçekleştirmesi gereklidir. Bu işlemler için evvela SEGEM’e üye olmak, açılan sayfada adaydan talep edilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurmak, kullanıcı girişinin gerçekleştirdikten sonra sistem üzerinden müracaatta bulunmak gereklidir. Son olarak sınav için belirlenen ücretin SEGEM kurumuna “Yeterlilik Sınavı” adı altında yatırılması ile müracaat işlemi tamamlanmış olacaktır.

Sınav müracaatsunu tamamlayan adaylar, sistem üzerinden e-öğrenme portalı aracılığıyla hem SEGEM çıkmış sınav sorularına erişebilmekte, hem de gerekli eğitimlere dahil olarak sınava hazırlanabilmektedir. Üstelik bu eğitimlere SEGEM Akademi sayfası üzerinden haftanın 7 günü 24 saat erişebilmek mümkündür.

10. En Yakın SEGEM Sınavı Ne Zaman?

SEGEM 2021 SINAV TAKVİMİ
Sınavın Adı: Teknik Personel Sınavı
İlk Defa Sınava Girecekler için Başvuru Tarihi2. Defa Sınava Girecekler için Başvuru TarihiSınav TarihiSınavın Yapılacağı İller
8-26 Şubat8-26 Şubat27 Mart 2021Adana, Ankara, Antalya, Aydın, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Malatya, Trabzon, Van
2 Ağustos 20212-27 Ağustos 202118 Eylül 2021Ankara, Ağrı, İstanbul, İzmir, Konya, Mersin, Samsun
1 Eylül 20211-30 Eylül 20216 Kasım 2021Ankara, Antalya, Adana, Erzurum, İstanbul, İzmir, Trabzon
1 Kasım 20211 Kasım -3 Aralık 202125 Aralık 2021Ankara, Antalya, Adana, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Trabzon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu